Jasper Morrison taklampor

Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor
Jasper Morrison taklampor

Klubbat för:

4 400 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

JASPER MORRISON (född 1959), 2 taklampor "Glo-ball S2", Flos, Italien, formgivningsår 1998, skärm i munblåst frostat opalglas samt upphängningsvajer i stål, höjd ca 35, diameter ca 40 cm

ÖVRIGT:
En av vår tids mest kända, internationella formgivare, inte minst av lampor. Han utbildades i design vid Kingston Polytechnic College och senare vid Royal College of Art samt vid Hochschule der Künste i Berlin.

Efter avslutade studier startade Jasper Morrison 1986 en designstudio i London, där han etablerade sig genom Reuters News Centre på Documenta 8 i Kassel samt Some New Items for the Home, Part I, på DAAD Gallery i Berlin.

Redan från början av sin karriär samarbetade Jasper Morrison med prestigefyllda designvarumärken som Cappellini, FSB, Aram och Vitra. Under 2000-talet började Jasper Morrison ägna sig åt flera tekniska samarbeten. Han fick i uppdrag att designa en serie av köksutrustning åt Rowenta och inledde även kollaborationer med Samsung och Muji.

Han är idag är han kreativ chef på det schweiziska elektronikföretaget Punkt. Jasper Morrison Ltd har också kontor i London, Tokyo och Paris. Morrison är sedan år 2001 Royal Designer for Industry. Hans verk är nu utställda på flera museer världen över, bland annat Axis Gallery i Tokyo och Musée des Arts Décoratifs Bordeaux. Morrison har också kurerat "Danish Design, I Like it" på Designmuseum i Köpenhamn.

Kuntoraportti

Skador: Smuts, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

781235

Päivämäärä:

2020-06-14