Sockerruska samt senapskanna silver 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SOCKERRUSKA SAMT SENAPSKANNA, silver, 1800-tal, urnformade med rik dekor, rosettprydd festong runt liv, kvadratiskt fot, krönta av fågel med utbredda vingar, senapskanna med hänkel och hål för sked, sockerruska med hålförsedd ovandel, höjd ca 16 cm.

Åldersrelaterat slitage, glasinsatsen saknas på senapskannan.

781243

2020-06-14