Silverljusstakar, Finland 1800-tal,

Klubbat för:

4 000 SEK

6 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, sengustavianska, Fredrikshamn, Finland, 1800-talets första hälft, skaft med kannelerad dekor, kvadratisk fotplatta på fötter med kulform, kontrollstämplar, höjd ca 17 cm, totalvikt ca 291 g

Bruks- och åldersrelaterat slitage, synlig nötning vid kontrollstämplar, oxidering, ställvis deformering på manschetter

781404

2020-06-09