Edgar Wallin

Edgar Wallin
Edgar Wallin
Edgar Wallin
Edgar Wallin

Klubbat för:

500 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

EDGAR WALLIN (1892-1963): Utsikt mot Nationalmuseum, signerad och daterad Edgar Wallin 1938, olja på pannå, ca 41x52 cm.

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK:
Bildkonstnär. Studerade för Olle Hjortzberg och Oscar Björck vid Konstakademien. Gjorde flera studieresor i Tyskland, Italien och Frankrike. Efter avslutade sina studier 1919 tilldelades han den kungliga medaljen från Konstakademien, därefter ett stipendium från akademiens särskilda fond 1921 och akademiens resestipendium 1922.

Från 1930 var han verksam som Stockholmsskildrare och fick då en stor publik vilket också ledde till fler porträttbeställningar. Han ställdes ut mycket flitigt på gallerier, museer och konsthallar i Sverige och är representerad vid bland annat Moderna Museet i Stockholm och Statens porträttsamling på Gripsholms Slott.

Kuntoraportti

781438

Päivämäärä:

2020-06-14