Åke Notberg oljemålning

Åke Notberg oljemålning
Åke Notberg oljemålning
Åke Notberg oljemålning
Åke Notberg oljemålning
Åke Notberg oljemålning
Åke Notberg oljemålning

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÅKE NOTHBERG (1893-1973): Molins fontän Kungsträdgården, signerad och daterad Å Nothberg 1948, med dedikation, olja på pannå, ca 31x39 cm

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK:
Bildkonstnär som representerade Sverige på Venedigbiennalen 1926. Ställde också ut ihop med Carl Luthander 1924.

Åke Nothberg är känd för stockholmsvyer, landskap, stilleben och porträtt. Hans måleri bär impressionistiska drag, med ljusa dagrar. Han intresserade sig även för teckning och gjorde flera studieresor utomlands, bland annat till Italien.

Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna museet i Stockholm och Kalmar konstmuseum.

781801

2020-06-14