Olle Zetterquist

Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist
Olle Zetterquist

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OLLE ZETTERQUIST (född 1927): Komposition, olja på duk, signerad samt daterad Olle Zetterqvist 1978, ca 28x27 cm

ÖVRIGT:
Bildkonstnär, tecknare och grafiker. Studerade för Endre Nemes på Valands konstskola. Målar framför allt i ett abstrakt organiskt måleri, med säker blick för komposition och känslig uppfattning av valörer och färger. Verksam i Paris i olika omgångar. Dessutom gjorde han studieresor till övriga Frankrike, England, Italien och Spanien. Tillhör konstnärsgruppen Tio från nya valand.

Separatutställningar: Konstnärshuset i Stockholm, Galleri 54 i Göteborg, Konsthallarna i Kristinehamn och Arvika och Göteborgs Konstförening. Festen på Rackstad Muséet. Samlingsutställningar: 3 x Zetterquist, på Göteborgs Konsthall och Värmlands museum.

Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Röhsska museet, Värmlands museum i Karlstad och Statens Konstråd.

781832

2020-06-13