Oscar Niemeyer

Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer
Oscar Niemeyer

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OSCAR NIEMEYER (Brasilien, 1907-2012): Ritning/förslag till ett hus till Charles och Ingrid (trolien Ingrid Fridell, född Starck), Rio 1940-tal, enligt påskrift på baksidan, signerad Oscar, ca 37x48 cm

Oscar Niemeyer, var en brasiliansk arkitekt.
Han var huvudarkitekt för Brasiliens huvudstad Brasília, som uppfördes under 1960-talet samt var delaktig i
byggprojektet kring Förenta nationernas högkvarter i New York, som invigdes 1951.

PROVENIENS:
Författaren Karl Haskel,1935-2019

Ingår i auktionen Karl Haskels samling

Läs mer

Oramad, hanteringsveck, pappershål, fläckar

781851

2020-06-14