Sabel för jägmästare
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för jägmästare, klinga med etsad och förgylld dekor:"Konungen" och "Fäderneslandet" samt lilla riksvapnet och nordstjärnan, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med Oscar II:s namnchiffer, läderklädd stålbalja med tre förgyllda mässingsbeslag delvis dekorerade i högrelief med växtrankor och jakttrofégrupp, längd 88 cm
Balja av
781904
2020-06-18