Sabel för jägmästare

Sabel för jägmästare
Sabel för jägmästare
Sabel för jägmästare
Sabel för jägmästare
Sabel för jägmästare
Sabel för jägmästare

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för jägmästare, klinga med etsad och förgylld dekor:"Konungen" och "Fäderneslandet" samt lilla riksvapnet och nordstjärnan, förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med Oscar II:s namnchiffer, läderklädd stålbalja med tre förgyllda mässingsbeslag delvis dekorerade i högrelief med växtrankor och jakttrofégrupp, längd 88 cm

Balja av

781904

2020-06-18