Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄRJA, för ämbetsman, 1800-tal, sannolikt äldre klinga med otydlig påskrift, troligen med kyrilliska bokstäver, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med parställda pegasus kring porträttmedaljon av hjälmförsedd man, kavelplattor av pärlemor, längd ca 96,5 cm

Balja saknas, pärlemor med obetydligt bortfall, klinga med hack

782132

2020-06-18