Erik Höglund skål vas Anders Wingård

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ERIK HÖGLUND, skål, Strömbergshyttan 1989, polykrom spiralvriden dekor, orange kantrand, signerad Strömbergshyttan samt Erik Höglund med gåvoinskription från formgivaren till Karl Haskel, höjd 10, diameter 23 cm, medföljer vas av Anders Wingård i blått glas med röd kantrand, signerad, höjd 15 cm

PROVENIENS:
Författaren Karl Haskel,1935-2019

Ingår i auktionen Karl Haskels samling

Läs mer

782569

2020-06-14