Carl Malmsten matsalsgrupp Vardags
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Vardags", matsalsgrupp, 11 dlr, formgiven 1943, ek, stolar bränmärkta CM respektive Stolab, bestående av bord med 3 iläggsskivor varav 1 med sarg (à 55 cm vardera), höjd ca 74, diameter 120, samt 8+2 stolar med texilklädd sits, sitthöjd 46 cm
2 stolar senare tillverkning, dessa ej ek, en stol saknar tärslå, skador, klädsel med kraftigt slitage
782881
2020-06-17