Ulrika Hydman Vallien glasparti
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), glasföremål, parti (6 dlr), bestående av: 1 fat "Caramba" opak glasmassa med handmålad svart dekor, signerad Kosta Boda, Artist Coll, Ulrica HV, nr 78733, höjd ca 9,5, diameter 26 cm, 1 karaff samt 1 glas, "Cleopatra" dekor i form av slingrande orm i glas, signerad Kosta Boda, Ulrica HV, karaff med nr 89706, höjd ca 31,5 cm, glas med nr 99105, höjd 22,5 cm, etikettmärkta, 2 vinglas med fot och dekor av svart glasmassa, signerade Kosta Boda Artist Coll, Ulrica HV, nr 99081, höjd ca 18 cm, etikettmärkta, samt 1 skål, "Kaboka", svart dekor med fiskar, diameter 28 cm, höjd 13,5
Smärre slitage, repor och märken, etikett delvis bortskavd, nagg på vinglas med svart fot,
783135
2020-06-16