Urna gjutjärn

Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn
Urna gjutjärn

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

URNA, 1800/1900-tal, gjutjärn, bemålat svart, dekor i relief av Riksänkedrottning Hedvig Eleonoras monogram HERS (Hedvig Eleonora Regina Sueciae) under kunglig krona omgärdat av stiliserade blommor, höjd ca 30, största vidd 62 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage

783182

2020-06-16