Medaljong
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MEDALJONG, 18 k guld, dekor med 51 rosenslipade diamanter i olika storlekar, svensk kontrollsämpel, otydlig stads- och årsstämpel, möjligen Stockholm, 1800-talets andra hälft, höjd inkl. ögla 5 cm, vikt inkl. viss inredning 23,6 g
En del av öglan saknas, 2 mindre rosenstenar saknas, invändigt med liten tennlödning, smärre bucklor
783706
2020-06-23