Medaljong

Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong
Medaljong

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

9 000 SEK

MEDALJONG, 18 k guld, dekor med 51 rosenslipade diamanter i olika storlekar, svensk kontrollsämpel, otydlig stads- och årsstämpel, möjligen Stockholm, 1800-talets andra hälft, höjd inkl. ögla 5 cm, vikt inkl. viss inredning 23,6 g

En del av öglan saknas, 2 mindre rosenstenar saknas, invändigt med liten tennlödning, smärre bucklor

783706

2020-06-23