Collier odlade saltvattenspärlor

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

COLLIER, 2-radigt, odlade barocka saltvattenspärlor med mellanliggande småpärlor ca 2,5-10,5 mm, lås, 18 k guld, dekor med rosenslipade diamanter i silvermontering, totalt drygt ca 1,00 ct, låset omarbetat och stämplat Hugo Strömdahl AB, Stockholm 1963, övre del 1800-talets andra hälft, längd 55 cm

Stenar med hack förekommer, pärlor med naturliga tillväxtmärken

783707

2020-06-23