Collier odlade saltvattenspärlor
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
COLLIER, 2-radigt, odlade barocka saltvattenspärlor med mellanliggande småpärlor ca 2,5-10,5 mm, lås, 18 k guld, dekor med rosenslipade diamanter i silvermontering, totalt drygt ca 1,00 ct, låset omarbetat och stämplat Hugo Strömdahl AB, Stockholm 1963, övre del 1800-talets andra hälft, längd 55 cm
Stenar med hack förekommer, pärlor med naturliga tillväxtmärken
783707
2020-06-23