Stig Evert Lindberg

Stig Evert Lindberg
Stig Evert Lindberg
Stig Evert Lindberg
Stig Evert Lindberg

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STIG EVERT LINDBERG (1913-1997): Man och kvinna, signerad och daterad Stig Lindberg -53, blandteknik på papper, ca 98x68 cm

HISTORIK:
Han studerade vid Konstgillets målarskola i Borås 1941-1943 och vid Valands målarskola i Göteborg 1943-1946 samt för André Lhote vid Académie de la Grande Chaumière i Paris 1946-1947
Gift med konstnären Margit Lindberg, Valand.
Ej att förväxla med formgivaren/keramikern Stig Lindberg

783717

2020-06-17