Stol samt pallar
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOL samt PALLAR (3) rokokostil, tidigt 1900-tal, träskuren dekor, bronserad och bemålad, stoppade samt med textil klädsel, stolens sitthöjd ca 46, pallen 62 samt längd 62 cm, pianopallen 50 samt längd 107 cm
Proveniens: Möblerna beställdes från S:t Petersburg 1917 till en villa i Djursholm
Stolen något lös i fogarna, klädseln på stolens sits med hål och revor, bruks och åldersrelaterat slitage
783875
2020-06-20