Stol samt pallar

Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar
Stol samt pallar

Klubbat för:

2 400 SEK

3 000 SEK

STOL samt PALLAR (3) rokokostil, tidigt 1900-tal, träskuren dekor, bronserad och bemålad, stoppade samt med textil klädsel, stolens sitthöjd ca 46, pallen 62 samt längd 62 cm, pianopallen 50 samt längd 107 cm

Proveniens: Möblerna beställdes från S:t Petersburg 1917 till en villa i Djursholm

Stolen något lös i fogarna, klädseln på stolens sits med hål och revor, bruks och åldersrelaterat slitage

783875

2020-06-20