Carl Hansen Schackpjäser ca 1875
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL HANSEN, schackpjäser, ca 1875, Danmark, "Carl Hansens Originale Skakspil", bestående av 32 pjäser, gjuten försilvrad eller oxiderad brons, höjd ca 45-70 mm, originaletui i trä medföljer
Flerfaldigt belönad modell med annorlunda pjäser. Kungen håller ett ölstop, drottningen bär kjol med volanger och krås, riddare i form av åsnor och biskop i form av jockey osv.
Åldersrelaterat slitage. Schackbräde saknas. Box med skador/ bortfall.
783970
2020-06-28