Carl Hansen Schackpjäser ca 1875

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL HANSEN, schackpjäser, ca 1875, Danmark, "Carl Hansens Originale Skakspil", bestående av 32 pjäser, gjuten försilvrad eller oxiderad brons, höjd ca 45-70 mm, originaletui i trä medföljer

Flerfaldigt belönad modell med annorlunda pjäser. Kungen håller ett ölstop, drottningen bär kjol med volanger och krås, riddare i form av åsnor och biskop i form av jockey osv.

Åldersrelaterat slitage. Schackbräde saknas. Box med skador/ bortfall.

783970

2020-06-28