Huggvärja

Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja
Huggvärja

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HUGGVÄRJA, svensk, m/1832, för flottan, P-stämplad klinga samt med inslagna stämplar från Wira bruk, svärtat järnfäste med tumbygel, kavellindning av mässingstråd med kransar, längd 107 cm, klingans längd 91 cm

Förlängd, slitage, påbörjad bristning på järnfäste.

784229

2020-06-29