Armlänsstolar Louis XV-stil 1 par
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft, träskuren dekor, förgyllda, stoppad sits och rygg, textilklädsel med prickmönster, stomme med träskuren dekor av akantus, rocailler samt fotavslut i form av voluter, parkopplade ben, sitthöjd 43 cm, rygghöjd ca 108 cm
Ingår i temaauktionen "Sätt färg på ditt hem"
Ställvist nött förgyllning, bruksslitage
784363
2020-06-28