Armlänsstolar Louis XV-stil 1 par

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft, träskuren dekor, förgyllda, stoppad sits och rygg, textilklädsel med prickmönster, stomme med träskuren dekor av akantus, rocailler samt fotavslut i form av voluter, parkopplade ben, sitthöjd 43 cm, rygghöjd ca 108 cm

Ingår i temaauktionen "Sätt färg på ditt hem"

Ställvist nött förgyllning, bruksslitage

784363

2020-06-28