Anna Petrus

Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus

Klubbat för:

44 000 SEK

20 000 SEK

ANNA PETRUS (1886-1949): vattenkastare i form av liggande lejon, trädgård, Näfveqvarns bruk, ca 1920-tal, gjutjärn, längd ca 21,5 30x17 cm

PROVENIENS:
Har varit i nuvarande familjs ägo sedan 1960-talet. Lejonen har stått placerade i trädgården i familjens verksamhet, som bedrevs i närheten av Näfveqvarns bruk.

Bruksslitage

784453

2020-06-18