Anna Petrus

Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus
Anna Petrus

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ANNA PETRUS (1886-1949): vattenkastare i form av liggande lejon, trädgård, Näfveqvarns bruk, ca 1920-tal, gjutjärn, längd ca 21,5 30x17 cm

PROVENIENS:
Har varit i nuvarande familjs ägo sedan 1960-talet. Lejonen har stått placerade i trädgården i familjens verksamhet, som bedrevs i närheten av Näfveqvarns bruk.

Bruksslitage

784477

2020-06-18