Bestick, nysilver i schatull

Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull
Bestick, nysilver i schatull

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BESTICKSDELAR, i schatull, 1900-talets första hälft, nysilver, WM Rogers, (95 dlr), bestående av: 8 matgafflar (19 cm), 8 matknivar (22,5 cm), 8 matskedar (18 cm), 8 assiettsgafflar (13,5 cm), 8 bordsgafflar (15 cm), 8 smörknivar (15,5 cm), fiskkniv (17,5), sylt- och konfektssked (15 cm),16 efterrättsskedar (15 cm), 8 långsmala skedar (19,5 cm), serveringssked (22 cm), serveringsgaffel (21,5 cm), tårtspade (24,5 cm), samt en udda tårtkniv i nysilver (22,5 cm), 12 teskedar (10 cm), silver, GAB, 2 saltskedar (6 cm), 2 serveringsgafflar (17,5-21,5 cm), schatull i betsat trä, höjd ca 14, 43x27cm

Bruks och åldersrelaterat slitage, repor, märken, oxidering, synligt slitage på schatull

784623

2020-06-19