Olle Hjortzberg oljemålning
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
OLLE HJORTZBERG (1872-1959): "Assyrisk lejonjakt", signerad Olle Hjortzberg samt daterad 1909, olja på duk, 74x180 cm
PROVENIENS
Målningen fanns med i den retrospektiva uställning över Olle Hjortzbergs verk på Kungliga Akademien för de fria konsterna 1942, verket tillhörde då direktör C Carnock och har sedan dess varit i denne familjs ägo, katalogen medföljer målningen
Ingår i temaauktionen Selected
Några dukskador, smärre färgbortfall och krackelyr
784832
2020-06-18