Olle Hjortzberg oljemålning

Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

OLLE HJORTZBERG (1872-1959): "Assyrisk lejonjakt", signerad Olle Hjortzberg samt daterad 1909, olja på duk, 74x180 cm

PROVENIENS
Målningen fanns med i den retrospektiva uställning över Olle Hjortzbergs verk på Kungliga Akademien för de fria konsterna 1942, verket tillhörde då direktör C Carnock och har sedan dess varit i denne familjs ägo, katalogen medföljer målningen

Ingår i temaauktionen Selected

Några dukskador, smärre färgbortfall och krackelyr

784832

2020-06-18