Axel Einar Hjorth, "Lovö", bokhylla, NK
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bokhylla, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, höjd 90, 137 x 32,5 cm
Proveniens: Ägarens morföräldrar köpte bokhyllan tillsammans med en matgrupp i samma serie på 1930-talet och därefter har den gått i arv
Ingår i temaauktionen Selected
Nyckel medföljer, finns i utlämningen. Slitage, såsom repor, märken samt stämpelmärke på ovansida
785051
2020-06-18