Axel Einar Hjorth, "Lovö", bokhylla, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bokhylla, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, höjd 90, 137 x 32,5 cm

Proveniens: Ägarens morföräldrar köpte bokhyllan tillsammans med en matgrupp i samma serie på 1930-talet och därefter har den gått i arv

Ingår i temaauktionen Selected

Nyckel medföljer, finns i utlämningen. Slitage, såsom repor, märken samt stämpelmärke på ovansida

785051

2020-06-18