Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Sobakévitch près du fauteuil" (Sobakévitch Near the Armchair), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), otydligt signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38,5x28 cm, bildmått ca 28x22cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXXVII

Oramad

785176

2020-08-25