Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pliouchkine Offers a Drink (Pliouchkine offre à boire), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x38 cm, bildmått ca 22x28cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XLIV

Oramad, smärre hanteringsveck

785248

2020-08-25