Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Madame Sobakévitch", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x21,5 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXXIII

Oramad, hörnveck

785264

2020-08-25