Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pliouchkine Searching for His Papers (Pliouchkine à la recherche de ses papiers)", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x38,5 cm, bildmått ca 21,5x28 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XLV

Oramad, hanteringsveck

785304

2020-08-25