1651 - Träföremål 1600-1900-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TRÄFÖREMÅL, 9 delar, bl a spettekaksrulle, äggostform och fästmansgåva märkt 1688, i övrigt 1800-/1900-tal
den koniska äggostformen med monogram BED samt Karl XIV Johans krönta monogram

Bruks- och åldersrelaterat slitage, spettekaksrullen saknar en stöddel i smide

785914

2020-08-23