Marc Chagall, L´Écho, ur sviten Daphnis et Chloé

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike 1887-1985):
L´Écho, ur sviten Daphnis et Chloé, 1961, färglitografi på Vélin d´Arches, dubbelsida med mittveck, ur den osignerade och onumrerade upplagan på 250 exemplar utan marginaler (det finns även en signerad och numrerad upplaga på 60 exemplar med marginaler), S. 42,2x64 cm.

LITTERATUR
Mourlot 340 (Cramer Books 46)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

786109

2020-09-13