Maj Bring
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MAJ BRING (1880-1971): "Båten på hemväg", signerad och daterad - 52 olja på duk, ca 55x46 cm
ÖVRIGT:
Maj Bring varvade i början av 1900-talet konststudier i Göteborg under Carl Wilhelmson med studier vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon till Paris, för att 1910 bli elev till Matisse. Hon återkom sedan till Paris i omgångar under många år framöver, bl.a. för studier vid André Lhotes skola 1922.
786138
2020-06-25