Anders Nilsson, Cigarettrökare

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ANDERS NILSSON (1859-1936): Cigarettrökare, signerad Anders Nilsson, olja på duk, 38x27 cm.

Lantbrukarsonen Anders Nilsson studerade för Reinhold Callmander vid Göteborgs slöjdskola och Georg Pauli och Carl Wilhelmson vid Valands målarskola samt glasmåleri för Josef Weissenrieder i München. Han var därefter verksam som glasmålare under flera år i Bielefeld och Winterthur. Han medverkade i Göteborgs konstförenings utställning 1899 och i utställningar arrangerade av Konstföreningen för södra Sverige, Sydsvenska föreningen för konsthantverk och Skånes konstförening. Bland hans offentliga arbeten märks glasmålningar för Löberöds slottskyrka, Glimåkra kyrka och ett flertal profana byggnader i södra Sverige. Hans konst består förutom glasmålningar av porträtt och landskapsmålningar med motiv från Lunds omgivningar. Nilsson är representerad vid Moderna museet i Stockholm, Malmö museum, Lunds universitets konstmuseum, Kulturhistoriska museet i Lund, Skissernas museum i Lund och Tomelilla kommun.

I det aktuella självporträttet sitter konstnären med ledig elegans, hållandes nonchalant en cigarett i vänster hand - en konstnärsdandy har intagit sin pose. Den aktuella målningen för tankarna till Axel Törnemans "Självporträtt med cigarett" från 1905.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

786376

2020-09-13