Dick Beer, Bro i Spanien

Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien
Dick Beer, Bro i Spanien

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

DICK BEER (1893-1938): Bro i Spanien, signerad Dick Beer, olja på duk, 50x65,5 cm.
Utförd på 1930-talet

UTSTÄLLD
Dick Beer - Minnesutsällningen, Konsthallen, Göteborg 1944, katalognr 426

Dick Beer föddes i London som yngst i en syskonskara om fem barn. Hans far var konstnär och mycket uppskattad av den engelska aristokratin som porträttör av berömda kapplöpningshästar. Det konstnärliga anlaget föreföll sig således naturligt, fadern var även den som ansvarade för sina söners utbildning. När Beer är i femtonårsåldern avlider tragiskt nog båda föräldrarna och han får så småningom ett hem i Sverige hos prosten Laurell i Västergötland. De konstnärliga studierna inleds vid Althins målarskola 1908 och fortsätter vid Konstakademien 1910. Men, som för så många andra, lockar det internationella konstlivet i Paris och till den moderna konstens hemstad beger han sig 1912. Väl framme hyr han en ateljé i Montparnasse och följer undervisningen vid akademierna Colarossi och Grande Chaumière.

Vid den franska arméns mobilisering i augusti 1914 anmäler Beer sig som frivillig och antas till den franska Främlingslegionen. Han skadas året därpå vid en granatexplosion och tillbringar sedan en tid som konvalescent på Château de Rochefort där han återupptar måleriet. Den period som följde efter första världskriget förändrade Dick Beers måleri väsentligt. Den tidigare mer impressionistiskt orienterade konstsynen fick nu ge vika åt en påverkan av de olika modernistiska uttrycken. Kubismen, med de stora förespråkarna Braque och Picasso, var nu den rådande konststilen och innebar en total brytning med de tidigare bildkonventionerna.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

786377

2020-09-13