Skulptur Hermes och Dionysusbarnet
Klubbat för:
9 000 SEK
6 000 SEK
SKULPTUR, samtida, marmor, efter antik grekisk förlaga, höjd ca 55 cm
HISTORIK: Originalet föreställer Hermes och Dionysusbarnet. Den är tillskriven Praxiteles och är tillverkad under 300-talet f.kr. 1877 återupptäcks skulpturen i ruinerna efter Heratemplet i Olympia, Grekland.
Smärre slitage
786557
2020-06-24