Skulptur Hermes och Dionysusbarnet

Klubbat för:

9 000 SEK

6 000 SEK

SKULPTUR, samtida, marmor, efter antik grekisk förlaga, höjd ca 55 cm

HISTORIK: Originalet föreställer Hermes och Dionysusbarnet. Den är tillskriven Praxiteles och är tillverkad under 300-talet f.kr. 1877 återupptäcks skulpturen i ruinerna efter Heratemplet i Olympia, Grekland.

Smärre slitage

786557

2020-06-24