Ljuskrona oscariansk

Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk

Såld för:

Osåld

Utropspris

4 000 SEK

LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal, stomme av bronserad metall, glasad mittstam, behängd med prismor, genombruten naturalistisk dekor, 6 ljusarmar, diameter ca 67 cm, höjd ca 80 cm.

Åldersrelaterat slitage, prismor saknas, nagg, senare elektrifierad, prismor medföljer.

787207

2020-08-05