Spegellampett Carl Gustaf Fyrwald
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegellamprett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF, Stockholms hallstämpel 177?, dekor i papier maché, framtagen originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med voluter à la chinoise och lagerfestong, pikerade fält, nedre sargen med medaljong och lagerhängen, kvicksilverfolierade glas, bakstycke i original, 81 x 36,5 cm
Senare ljusarm samt toppen på krönet senare
787320
2020-07-04