Spegellampett Carl Gustaf Fyrwald

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegellamprett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF, Stockholms hallstämpel 177?, dekor i papier maché, framtagen originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med voluter à la chinoise och lagerfestong, pikerade fält, nedre sargen med medaljong och lagerhängen, kvicksilverfolierade glas, bakstycke i original, 81 x 36,5 cm

Senare ljusarm samt toppen på krönet senare

787320

2020-07-04