Ulrika Hydman Vallien konstglas

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), glasföremål, parti, (6 dlr), bestående av: 1 skål på fot, färgad glasmassa och handmålad dekor med fåglar, höjd ca 22 cm, 1 vinglas, färgad glasmassa och handmålad dekor med tulpaner, höjd ca 25 cm, 1 fat, klar glasmassa och handmålad dekor med tulpan, diameter ca 33 cm, 3 glasskulpturer i form av blommor, varav 1 tulpan "Flower Power", Kosta Boda, höjd ca 16 cm, samt 2 st mindre blommor i färgad glasmassa, signerad Boda, otydlig monogramsignering, höjd 11,5-10 cm

Ingår i temaauktionen Celebration

Smärre slitage, repor och märken, tydlig nedsmutsning, delvis etikettmärkta, mikronagg kan förekomma

787529

2020-06-30