Taklampa Josef Frank

Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank
Taklampa Josef Frank

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

JOSEF FRANK, "2353", takarmatur, mässing, Firma Svenskt Tenn, för 3 ljuspunkter, höjd ca 17 cm exkl träsockel

HISTORIK: Josef Frank ritade taklampa 2353 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i "Villa Beer", ett av de hus som Frank ritade i Wien. Ritningen av taklampan tog Frank med sig till Sverige 1933 där han började arbeta för Svenskt Tenn.
Skador: Sltage

Anlupen, målarfärgar, ej funktionstestad

787767

2020-06-28