CHARLOTTE WAHLSTRÖM: Arildsklippor i aftonsol

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Arildsklippor i aftonsol, signerad Charlotte Wahlström, olja på duk, ca 53x60 cm

Charlotte Wahlström fick sin konstnärliga utbildning på Slöjdskolan i Stockholm och 1878 antogs hon på Konstakademien, samma år som bl a Eva Bonnier, Ottilia Odelborg och Fanny Hjelm. Hon valde tidigt att rikta in sig på landskapsmåleriet och gick därför i Konstakademiens landskapskola under ledning av P. D Holm. Hon fick flera belöningar och utmärkelser och 1883 mottog hon Konstakademiens kungliga medalj. Efter studierna reste hon till Frankrike, men hon företog även studieresor till Belgien, Holland och Tyskland. Under en längre tid besökte hon även Barbizon utanför Paris.

Efter hemkomsten till Sverige reste hon vid ett flertal tillfällen till Arild och hämtade många av sina motiv från Kullahalvön. De första nordiska konstnärerna hade kommit till det lilla fiskeläget Arild redan så tidigt som på 1830-talet, men det var främst under 1870-talet och framåt som  Arild blev en samlingspunkt för konstnärer. Det var det intensiva ljuset men även den särpräglade befolkningen och miljön i det lilla fiskeläget som lockade till landskaps- och figurmåleri.

Isaac Grünewald, Richard Bergh, Alfred Wahlberg, Prins Eugen, och P. S. Krøyer var några av de manliga konstnärerna som besökte Arild vid denna tid. Charlotte Wahlström och Elisabeth Warling var bland de första kvinnliga konstnärer som kom till Arild för att praktisera friluftsmåleri och man kan tänka sig att fiskarbefolkningen förfasade sig över dessa emanciperade fruntimmer som rökte cigaretter och klättrade omkring bland klipporna med staffli och parasoll. De flesta av konstnärerna samlades på "Hotell Mor Cilla" i Arild var något av en motsvarighet till Brøndrums i Skagen. Enligt Mor Cillas gästböcker besökte Charlotte Wahlström Arild 1889, 1896 och 1898.

Det aktuella verket, utförd plein-air, föreställer några av de karakteriska röda klipporna i Arild.

Tryckskador efter spännram, krackelyr, färgbortfall

787883

2020-09-13