Sekretär

Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär
Sekretär

Klubbat för:

110 000 SEK

Utropspris

9 000 SEK

SEKRETÄR, Frankrike, sent 1700-tal, övre del med 2 små lådor samt fack för brev samt jalusi, i mitten 1 låda, nedre delen med skåp och jalusi, fanér i mahogny, målade dekorationer med putti, akantusblad blommor och musikinstrument, dekorativa beslag och lister i förgyllt trä och pastellage, översta delen med glasskiva, katalog från 1939 med möbeln avbildad medföljer, nyckel saknas, höjd ca 121 samt 105x45 cm

Proveniens: Norrköpings Auktionskammare, november 1939, nr 306 (sid 8) sekretären avbildas på plansch II

Nagg på bl a dekorelement, en list utböjd, nyckel samt nyckelplåt saknas, fanérresningar, torrsprickor, slitage

787974

2020-06-30