Sablar 1 par
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABLAR, 2 st, Sverige, 1800-talets slut, en sabel för kavalleriofficer, klingan märkt E Svalling Eskilstuna, svart stålbalja, kappa med ägarmonogram, totallängd ca 103 cm, samt en sabel för marinofficer, mässingfäste, kavel med fiskskinn och mässingtråd, lejonkappa, signerad GA & AD EK, totallängd ca 87 cm
Åldersrelaterat slitage, märken, repor, bortskavt material på ena baljan
788077
2020-06-30