Fredrik Schreiver-Abeln

Fredrik Schreiver-Abeln
Fredrik Schreiver-Abeln
Fredrik Schreiver-Abeln
Fredrik Schreiver-Abeln
Fredrik Schreiver-Abeln
Fredrik Schreiver-Abeln

Såld för:

2 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, stomme av teak, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Repor, enstaka nagg

788205

2020-08-07