Lockskål
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LOCKSKÅL, Kina, 1800/1900-tal, porslin, metallmontering i form av hänklar och knopp/ögla, polykrom och förgylld dekor av figurscener, diam 19 cm, höjd ca. 17,5 cm
Bruksslitage, färgbortfall, kantnagg på insida av skål
788416
2020-06-29