CARL FREDRIK REUTERSWÄRD: Spel

Såld för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): Spel, signerad Carl Fredrik Reuterswärd, blandteknik på pannå, 43 x 57 cm.

Carl Fredrik Reuterswärd, nu åter aktuell på Moderna Museet, var central i svensk och internationell efterkrigskonst. Endast Öyvind Fahlström torde ha haft större betydelse på den globala arenan och ingen annan svensk hade samma internationella kontaktnät som Reuterswärd, från konstnärer som Marcel Duchamp till kritiker som Susan Sonntag. Beläst, intellektuell, verbal, skojfrisk och virtuos skapade han sina viktigaste verk i slutet av 1950- och början av 1960-talet, när auktionens målning "Spel" skapades.

Han studerade för Fernand Léger i Paris 1951. Från 1952 till 1955 läste han vid konsthögskolan i Stockholm. Han blev professor i måleri vid Kungliga Konsthögskolan 1965. Samma år introducerade han laser och hologram som konstform. Hösten 1974 tillträdde han en gästprofessur vid Minneapolis konsthögskola i USA.

Mest känd är Carl Fredrik Reuterswärd för skulpturen Non-Violence, som föreställer en revolver med en knut på pipan. Den tillkom som en reaktion på mordet på John Lennon 1980 och har blivit en symbol för fredskamp över hela världen. Carl-Fredrik Reuterswärd hade lärt känna Lennon och Yoko Ono då han bodde i Schweiz och Yoko bad honom göra en konstnärlig hyllning till John Lennon och hans fredsvision. Först placerades skulpturen som ett minnesmärke i Central Park, men 1988 skänktes det till FN genom en donation från Luxemburgs regering, och placerades framför FN-huset i New York.

Separatutställningar: Sverige, Danmark, England, Frankrike, Italien, USA, Västtyskland, Schweitz. Representerad: Museum of Modern Art New York, Guggenheim Museum New York, Museum of Holography New York, Musée d´Art Moderne Paris, Stedelijk Museum Amsterdam, Kunsthaus Zurich, Moderna muséet Stockholm, Louisiana Danmark. Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Malmö Museum.

788461

2020-09-13